Doç. Dr. Mehmet Sinan DOĞAN 
Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı


Doç. Dr. Ahmet ARAS
Pedodonti Anabilim DalıDr.Öğr.Üyesi Şemsettin YILDIZ
Pedodonti Anabilim DalıÖğr.Görevlisi Mehmet Veysel KOTANLI
Pedodonti Anabilim Dalı
 
Pedodonti nedir

 Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-16 6ti (Çocuk Dişhekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini  amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

Birinci yaş gününde, çocuk dişleri uzmanını ziyaret ediniz. Bu ziyaretlerin her 2-3 ayda bir tekrarlanması oldukça yararlı olacaktır. Gerek gece uykusu, gerekse gündüz uykularından önce çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.

ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜĞÜ (BİBERON ÇÜRÜĞÜ)  71 AYLIK VEYA DAHA KÜÇÜK ÇOCUKLARDA SÜT DİŞLERİNDE BİR VEYA DAHA FAZLA ÇÜRÜK, ÇÜRÜĞE BAĞLI KAYBEDİLMİŞ DİŞ VEYA DOLGULU DİŞİN OLDUĞU DURUM OLARAK TANIMLANMAKTADIR.

 Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında şu önlemleri titizlikle uygulamanız gerekir 

·         Bebeğinizi emzirerek uyutmayınız.

·         Dişlerini ıslak bir  bezle temizledikten sonra uyutunuz.

·         Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.

·         Bebeğinizi, biberondaki mamayı bitirmeye zorlamayınız. Bu yaklaşım, çocuğun kusmasına yol açabilir.

·         Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız

·         Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde  diş çürüklerine yol açabilmektedir

·         Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk ediniz ve sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırınız.

·         Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz. 

Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır.  Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt  dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Çocuk dişhekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek  önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Dişhekimliği Uygulamaları denir
 

Kliniğimizde uygulanan işlemler

  Koruyucu Uygulamalar:  Fissür örtücü (fissur sealant), Flor uygulamalar

  Diş çürüğü tedavisi

    Diş travma tedavileri

03_1 03_2

 

 07_1 07_3

 
 

KYS

    

AKADEMİK TAKVİM


ÜNİVERSİTEMİZİN TANITIMI

FAKÜLTEMİZİN TANITIMI 2020